Հայաստանի վարչապետը հանձնարարել է խիստ վերահսկողություն սահմանել գազալցակայանների նկատմամբ
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը չորեքշաբթի կայացած կառավարության նիստում  հանձնարարել է Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ մանրամասն ուսումնասիրել գազալցակայանների միջադեպերի պատճառները և խիստ վերահսկողություն սահմանել  դրանց անվտանգության ռեժիմերի նկատմաբ։
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մայիսի. /ԱՌԿԱ /. Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը չորեքշաբթի կայացած կառավարության նիստում  հանձնարարել է Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ մանրամասն ուսումնասիրել գազալցակայանների միջադեպերի պատճառները և խիստ վերահսկողություն սահմանել  դրանց անվտանգության ռեժիմերի նկատմաբ։
Երեքշաբթի առավոտյան «Զվարթնոց» ռեստորանային համալիրի մոտակայքում գտնվող գազալցակայանում պայթյունը էր տեղի  ունեցել, տուժել են  երեք հոգի, այդ թվում ռեստորանի սեփականատեր ԱԺ նախկին պատգամավոր` Հակոբ Հակոբյանի տղան և զարմիկը։Բոլորը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում։ Դեպքի հանգամանքները պարզվում են։
«Հանձնարարում եմ  խստացնել անվտանգության ռեժիմների վերահսկողությունը և մշտապես հետևել դրանց»,–ասել է Աբրահամյանը:
Նախարար Արմեն Երիցյանը տեղեկացրել է, որ Էջմիածնի խճուղում գտնվող գազալցակայանը ստուգվել է 6 ամիս առաջ և տուգանվել 1 մլն դրամով։
«Եղել էին բազմաթիվ թերություններ, որոնք պետք է վերացվեին, սակայն չեն արվել»,–ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ  հանձնարարվել է առավել ակտիվացնել գազալցակայանների հետ տարվող աշխատանքը:
Երիցյանը նշել է, որ թերություն հայտնաբերվելու դեպքում անձամբ կզեկուցի վարչապետին, եթե կարիք լինի՝ թերացող գազալցակայանների շահագործումը կդադարեցվի:–0–