ՀՀ-ն պատրաստ է սկսել տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային, տնտեսական կապերն ու հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը. Փաշինյան
26.05.2023, 00:05
Փաշինյանի խոսքով, հայկական կողմն ակնկալում է, որ ադրբեջանական երկաթուղին բաց կլինի հայկական գնացքների, բեռների համար՝ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն և Իրան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 մայիսի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբ, ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել, որ Հայաստանն իսկապես շահագրգռված է դրանում, բայց մենք պատրաստ ենք սկսել ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերն ու հաղորդակցությունները տարածաշրջանում՝ ելնելով մեր երկրի ինքնիշխանությունից և իրավասությունից։ Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել այս դիրքորոշումը և հայտարարել, որ Հայաստանի և՛ սահմանային, և՛ մաքսային ծառայությունները պատրաստ են ապահովել բոլոր տրանսպորտային միջոցների, մասնավորապես՝ գնացքների՝ Հայաստանի տարածքով բնականոն անցումը»,- հայտարարեց նա։
Փաշինյանի խոսքով, հայկական կողմն ակնկալում է, որ ադրբեջանական երկաթուղին բաց կլինի հայկական գնացքների, բեռների համար՝ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն և Իրան։