Հայաստանում ծնելիության մակարդակը վերջին ութ ամիսների ընթացքում նվազել է 6.3%-ով
Նախորդ տարվա հունվարից  ՀՀ-ում ծնելիության մակարդակը նվազում է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 հոկտեմբեր․/ԱՌԿԱ/. ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում ծնելիության մակարդակը 2025 թ.-ի հունվարից օգոստոս ամիսներին նվազել է 6.3%-ով՝ համեմատած 2024 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի հետ։
Նախորդ տարվա հունվարից Հայաստանում ծնելիության մակարդակի նվազում է գրանցվել։ Հաշվետու ժամանակահատվածում ծնվել է 20,437 երեխա՝ 2024 թ.-ի առաջին ութ ամիսների 21,821 ծնունդների համեմատ։
Ավելին, այս ժամանակահատվածում գրանցվել է 256 մեռելածնություն, ինչը 17.2%-ով պակաս է 2024 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ընդհանուր առմամբ, 2025 թ.-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին երկրում մահացել է 17,210 մարդ, ինչը 0.8%-ով ավելի է 2024 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։
Այսպիսով, կենսունակության ինդեքսը՝ ծնունդների և մահացածների թվի հարաբերակցությունը, այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին կազմել է 118.8%՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 127.8%-ի համեմատ։