Untapped potential: TCF co-founder on opportunities and prospects of crowdfunding in Armenia (EXCLUSIVE)
Crowdfunding as a financing tool is rapidly developing in the world, but in Armenia its potential remains underutilized. Narek Vardanyan, co-founder and director of TCF Company, told ARKA News Agency in an exclusive interview about how the situation can be changed and what are the prospects of crowdfunding in Armenia.Armenia May Become a Cryptohub of the Region - Vice President of Binance
In an exclusive interview with ARKA news agency Tigran Ghambarian, Vice President of Global Intelligence and Investigations for Binance, speaks about the opportunities and risks of cryptocurrencies, prospects and advantages of opening a branch of the company in Armenia.Co-founder of ARTEZIANICA Armenia: For entrepreneurs who feel comfortable in risk and uncertainty, current situation is drive and challenge
The interview of Olga Parakhina, co-founder of ARTEZIANICA Armenia, the international company for the production and export of gourmet fish products, with ARKA and Novosti-Armenia news agencies as part of the special project #SaveBusinessSustainability concept to become economic policy’s pivot after coronavirus – Hergnyan
The economy of Armenia is experiencing difficult times because of the crisis caused by the coronavirus. Different experts give a wide variety of forecasts. What awaits the Armenian economy, what are the development forecasts, how productive are the measures taken by the government in quarantine? Manuk Hergnyan, head of EV Consulting, spoke about that in an interview with ARKA and News-Armenia under the special project #SaveBusiness.KARA SILVER co-founder: government should intervene to stop process of ruining most creative class - small and mid-scale entrepreneurship
The interview of Gayane Avetisyan, co-founder and director of KARA SILVER salon, with ARKA and Novosti-Armenia news agencies as part of the special project #SaveBusiness.Co-founder of Nairian: Armenian businesses’ losses from COVID 19 are inevitable, but there is a chance to minimize them
The interview of Anahit Markosian, co-founder and scientific director of Nairian Company, with ARKA and Novosti-Armenia as part of the special projects #SaveBusiness.Without effective crisis management and government support tragic consequences for businesses will be inevitable – Chief Business Development Officer at Prof Al
The interview of Edgar Avetisyan, Chief Business Development Officer at Prof Al, with ARKA and Noviosti-Armenia news agencies under the special project #SaveBusiness.Head of Armenia's antitrust agency: Economic competition strengthening in Armenia, but there are still problems - exclusive interview
Economic competition in Armenia is intensifying because of the increasing number of players at traditionally centralized markets, Gegham Gevorgyan, head of the State Commission for the Protection of Economic Competition, told ARKA News Agency. “In Armenia, competition is weak only in highly centralized markets, where large economic entities operate, for example, gasoline and telecommunications markets,” he said.7.6% GDP growth recorded in Armenia in 2019 - Pashinyan
Armenia's GDP has grown 7.6% in 2019, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Thursday at a cabinet regular meeting, referring to the National Statistical Committee's latest report. "The indicator is not bad," he said. "We can place on record the following: in 2019 we have recorded the largest economic growth since 2008, with which I congratulate all of us,” he said at the government meeting. Pashinyan expressed confidence that indicators will be higher in 2020 thanks to joint efforts.IMF expects Armenia's economic growth to accelerate in 2019
The International Monetary Fund (IMF) expects Armenia’s economic growth to accelerate in 2019. In an interview with the heads of Armenian news agencies, Mr. Jihad Azour, the Director of the Middle East and Central Asia Department at the International Monetary Fund, speaks about the IMF expectations regarding Armenia, as well as what recommendations and reforms it plans to implement.National Mortgage Company has refinanced 11,000 mortgage loans over 10 years
Mortgage lending in Armenia has gained an unprecedented momentum. According to the Central Bank of Armenia, mortgage lending by banks has grown 34% since late May 2018 to AMD 287.2 billion in late May 2019. This growth has become possible thanks to significant improvement in mortgage lending terms, which was mainly due to the government programs.News 1 - 20 of 97