Montenegro attaches importance to consistent development of relations with Armenia - Deputy Prime Minister
Montenegro's Deputy Prime Minister for Foreign and European Affairs Filip Ivanovic at a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the importance of consistent development of traditional relations with Armenia.Yerevan again denies Baku's report on shelling in the southeastern section of the border
The report from the Azerbaijani Ministry of Defense stating that, allegedly, on March 31 at around 11:10, units of the Armed Forces of Armenia (RA) opened fire on Azerbaijani positions located in the southeastern section of the border is false, according to a statement from the Armenian Ministry of Defense.German President considers cooperation with Armenia in the sphere of economy and investment promising
Germany attaches great importance to deepening multi-sectoral partnership with Armenia, German President Frank-Walter Steinmeier stated during his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday.Azerbaijan will delay signing peace treaty and try to get new concessions from Armenia – Tigran Abrahamyan
At this stage, Azerbaijan will delay signing the peace treaty and will try to extract new concessions from Armenia, said Tigran Abrahamyan, secretary of the opposition faction "I Have the Honor" in the National Assembly of the Republic of Armenia.Azerbaijan's approaches are destructive, but do not diminish Armenia's efforts in the peace process - Yeghoyan
Azerbaijan's approaches are destructive at this stage, but they do not diminish Armenia's efforts and achievements in the peace treaty negotiations, said Arman Yeghoyan, head of the Armenian parliament's European Integration Committee.Zakharova again blames West and Armenia for stalling Armenian-Russian-Azerbaijani group
Cooperation in the trilateral (Armenian-Azerbaijani-Russian) group set up to oversee the reopening of transportation and economic ties in the South Caucasus has stalled due to the destructive influence of Western countries and Armenia's position, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova claimed today.Mirzoyan: It's time to sign agreement between Armenia and Azerbaijan and move towards peace
After lengthy negotiations, the time has come to sign an agreement between Armenia and Azerbaijan and move forward toward achieving peace and opening economic opportunities in the South Caucasus, according to a statement by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan following a meeting with his Kazakh counterpart, Murat Nurtleu.Armenia and Kazakhstan to redouble efforts to implement trade and economic cooperation roadmap – Mirzoyan
Armenia and Kazakhstan have agreed to redouble their efforts to implement the "road map" for trade and economic cooperation between the governments of the two countries and to hold the next meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation.Moscow will have to reconsider its economic relations with Yerevan should Armenia pursue accession to European Union, Russian Deputy Prime
Moscow will have to reconsider its entire spectrum of economic relations with Yerevan should Armenia pursue accession to the European Union (EU), Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk told journalists, according to Tass.News 1 - 20 of 15661