Armenia's Labor and Social Affairs Minister disagrees with former Karabakh minister on poor situation of residents
Armenia's Labor and Social Affairs Minister Narek Mkrtchyan disagreed with former Nagorno-Karabakh state minister Artak Beglaryan, who claims that most of the Karabakh refugees who fled their homes in September 2023 after a massive attack by Azerbaijan live in poverty.Tourism Committee of Armenia discussed expanding cooperation with Air Arabia
The head of the Armenian Tourism Committee, Lusine Gevorgyan, discussed cooperation opportunities with Evgeniy Danisenko, a representative of Air Arabia in Armenia, ahead of the launch of the flight between Abu Dhabi and Yerevan, scheduled to start on June 1, 2025.More than 7 thousand Armenian citizens received "social credits" for $1.7 mln
From January 1, 2025 to the present day, 7,185 Armenian citizens who filled out income declarations have received "social credits" totaling AMD 668 million ($1.7 million), Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on social media.Armenia to receive $9.1 million grant for "RESILAND: Armenia's Sustainable Landscapes Program" implemented jointly with WB
The Armenian government has approved today a proposal to amend the draft grant agreement on “RESILAND: Armenia's Sustainable Landscapes Program” implemented jointly with the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD, part of the World Bank) and the International Development Association (IDA, a WB unit).Checkpoint on Armenian-Turkish border will be open for 10 days for delivery of humanitarian aid from Armenia to Syria
Armenia plans to open the Margara checkpoint on the Armenian-Turkish border from March 21 to March 31, 2025 to transport humanitarian aid to Syria by land through the territory of Turkey, according to a decision made at the government session on Thursday.Electric buses, new depot, and metro modernization: Yerevan Municipality discussed projects with ADB
Yerevan Mayor Tigran Avinyan and the Asian Development Bank delegation led by ADB Director General for Central and West Asia Yevgeny Zhukov discussed on Monday the status of jointly implemented projects noting the effective cooperation between Yerevan Municipality and ADB.News 1 - 20 of 9145