Mirzoyan and Tokayev discuss joint initiatives in the field of economics and innovation
The Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev focused on the implementation of joint initiatives in the fields of economy, trade, transport, innovation, and education during a meeting held on Thursday.Pashinyan says construction of road to Nrnadzor is important preparatory work for Crossroads of Peace project
The construction of a road leading to Nrnadzor village in the southern Armenia is a necessary preparatory work for the implementation of the Crossroads of Peace project, Prime Minister Nikol Pashinyan said.Armenia's foreign trade turnover in January-February decreased by 52%, to $2.8 billion.
According to preliminary statistics, the volume of foreign trade turnover in Armenia in January-February 2025 amounted to $2,785.8 million, which is 52% lower than the figure for the same period in 2024, the National Statistical Committee of Armenia reports.Electricity generation in Armenia increased by 6.9% in the first two months of 2025
According to operational statistics, the volume of electricity production in January-February 2025 increased by 6.9% compared to the same period in 2024, the National Statistical Committee of Armenia reports.Armenia's 2025 budget introduces mechanism for carrying over unrealized capital expenditures to next year - Finance Ministry
For the first time, a mechanism for carrying over unrealized commitments on contractual capital expenditures to the next budget year has been introduced in Armenia's 2025 state budget, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said.EDB predicts completion of refinancing rate reduction cycle in Armenia
The Eurasian Development Bank (EDB) expects that the cycle of reducing the refinancing rate in Armenia has concluded, following the stabilization of inflation within the target range set by the Central Bank of Armenia (3±1%).Armenia's withdrawal from EEU at the stage of negotiations on joining the EU will cost 30-40% of its GDP – Shoigu
Armenia will lose many privileges if it joins the European Union, as it will have to withdraw from the Eurasian Economic Union (EEU), Secretary of the Russian Security Council Sergei Shoigu told reporters.Armenia and Russia discuss expansion of trade and economic cooperation
Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan, who is on a working visit to Moscow, discussed with Russian Minister of Economic Development Maxim Reshetnikov a set of issues related to the expansion of trade and economic cooperation between the countries.Armenia's economy may show growth of around 6% in 2025 - Central Bank Board member
Surveys conducted by the Central Bank of Armenia among participants in the real sector indicate that economic growth is expected to stabilize at around 5% in the long term, with expectations for the current year slightly below 6%, said Levon Sahakyan, a member of the Central Bank Board.Armenian parliamentary committee approves double taxation agreement with Hong Kong
The Parliamentary Committee on Economic Affairs gave a positive conclusion regarding the ratification of the agreement on the elimination of double taxation of income between Armenia and Hong Kong during a meeting on Wednesday.News 1 - 20 of 15283