Forbes includes Ruben Vardanyan, Eduardo Ernekian, Kim Kardashian in the list of the richest people in the world
Forbes has published the 39th ranking of the world's richest people in 2025. It includes a record number of billionaires – 3,028 with aggregate fortune estimated at $16.090 trillion.Armenian Google or Online Business Transformation: Inevitability and New Horizons
The world is currently undergoing a digital revolution, and businesses in Armenia cannot remain detached from these global changes. Digital transformation is not just a passing trend; it is an objective reality driven by changing consumer behavior, rapid technological advancements, and growing competition at all levels.Armenia bans import of cattle meat and skins from Germany due to foot-and-mouth disease threat
The Armenian government has temporarily banned the import of foot-and-mouth disease-susceptible cattle (small cattle, cattle, pigs), as well as frozen and chilled meat and meat by-products, unprocessed hides of cattle (including buffalo) from Germany.Armenia to protect 'basturma' and 'matsun'as national brands
Discussions are underway to secure and protect national geographical indications for “Armenian basturma” (dried meat with spices), “Armenian matsun” (a fermented milk product, a type of yogurt) and a number of other products, Armenian Deputy Economy Minister Narek Hovakimyan said at a meeting of the parliamentary committee on European integration on Monday.Central Bank of Armenia tries to balance risks and opportunities of crypto-assets
Regarding crypto-assets, the Central Bank of Armenia is trying to balance the opportunities and risks for the economy, Levon Sahakyan, a member of the Central Bank Board, said at the III Capital Markets Armenia conference organized by Cbonds.Grapes and apricots safe: Armenia adopts program of subsidizing agro-insurance
The Armenian government at a session on Thursday adopted a decision introducing a system of subsidizing agro-insurance for 13 types of crops against four types of risks - spring frost, drought, hail and fireTechnology and science, tourism and energy: Mirzoyan on areas of Armenia's cooperation with India
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking at the session of the Indian Council on World Affairs (ICWA) in New Delhi, outlined the areas in which Armenia and India can establish mutually beneficial cooperation.Armenia obtains permit to export scaly fish and caviar to the EU
As of 16 March 2025, Armenia is officially entitled to start exporting to the EU Member states high-quality aquaculture finfish and finfish products (caviar and roes), in line with the newly adopted COMMISSION IMPLEMENTING REGULATION (EU) 2025/354, provided that the establishments are listed in TRACES, the EU Delegation to Armenia said..News 1 - 20 of 7951